Novo Pobrezje
Projekt soseska Novo Pobrežje obravnava urbanistično, arhitekturno in krajinsko zasnovo prostora Mariborskega predmestja. Nujno je zavedanje da Novo Pobrežje ni zgolj ožje natečajno območje temveč širša urbanistična poteza in nekakšna jukstapozicija razpršene urbane aglomeracije. Meje prostora Novega Pobrežja segajo torej bistveno širše od linearne poteze Ulice Veljka Vlahovića in nove Puhove ceste. Vizija kvalitetno urejenega širšega mestnega prostora mora destimulirati ožjo obravnavo natečajnega območje, hkrati pa mora dopuščati samo regulacijske tehnike, ki dopuščajo uresničitev tistih učinkov, ki temeljijo na realnih potrebah.
Izbrana shema uličnih kvartov je trajnostni pristop, ki prostor členi v posamezne uravnotežene ulične kvarte v katerih se tvorijo tenzije -poljavni odprti prostori, zelene površine in parki. Z zgoščevanjem uličnih kvartov v posamezne skupnosti ustvarja fizično bližino zaključenih celot in dopušča bolj žive socialne interakcije. Notranji »ekosistem« vrtov igrišč, parkov in zelenic vzpostavlja povezavo s človekovo biološko podedovano potrebo po povezanosti z naravo ter okoljem.
Natečajna rešitev Novo Pobrežje se naslanja na predlagano shemo »zmehčane« karejske pozidave uličnih kvartov z nizkimi večstanovanjskimi hišami znotraj stavbnega otoka. Obod kareja je razgiban v horizontalni in vertikalni smeri z namenom doseganja ugodne sončne osvetljenosti in ustvarjanja kvalitetnih pogledov. Obodna pozidava ustvarja od okolice ločen interni svet, v katerega jedru je narava. Osrednji element naravnega znotraj kareja je prisoten v obliki sonaravne in trajnostne ureditve manjših obvladljivih parkov. Krajinska prvina v jedru pomembno prispeva k dvigu kvalitete bivanja v kareju. Notranji »ekosistem« vrtov igrišč, parkov in zelenic vzpostavlja povezavo s človekovo biološko podedovano potrebo po povezanosti z naravo ter okoljem.
Natečajna rešitev obravnava prostor, ki vključuje osnovno idejo vzajemnosti človeka in grajenega okolja, vzajemnost naravne in kulturne krajine, uporabo naravnih in obnovljivih virov ter vsega kar sklanja sistem fizičnega okolja. Okoljski vidik načrtovanja vključuje idejo, ki razkriva njegovo kompleksnost in ranljivost predvsem pa celovitost in trajnost. Osrednja ideja je grajena struktura okoli osrednjega odprtega prostora, ki znotraj prometnih cest mestnega tkiva ustvarja nov ekosistem. Osrednji ambient je park. Park, ki preobraža urbana tkiva in krajino mehkobnih organskih form ter tipologij. Park je variacija mnogih izkušenj, ki se prepletajo v stalno spreminjajočih ambientih. Ideja je ustvariti doživljanje prostora na različnih ravninah zavesti. Fizično-aktivni, socialno-kolektivni kot duševni.
Namen je doživljanje prostora v opazovanju in notranjih refleksijah, kot tudi opazovanju in bivanju in aktivnem delovanju znotraj njega. Park je zaščiten pred zunanjimi vplivi prometnih cest Ulice Veljka Vlahoviča, poleg ambientalnih kvalitet pa ustvarja tudi ugodne mikro klimatske pogoje. Pretežni delež zelenih površin v centralnem delu kareja kot tudi v parternem delu stika stavbe z javnimi površinami preprečuje pregrevanje utrjenih površin, vlažijo zrak in izvršuje hlajenje. Razpršene oblike zelenih površin upočasnjujejo zračne tokove, filtrirajo zrak, zadržujejo vlago in delujejo protihrupno.
Načrtovan park poleg ugodnih mikro klimatskih učinkov, omogoča tudi pomembne pogoje za bivanje rastlinskih in živalskih oblik. Pasaže in prehodi med stavbami omogočajo enakomerno pretok zraka celotnega območja Park je variacija mnogih izkušenj, ki se prepletajo v stalno spreminjajočih ambientih.
Client The Housing Fund Republic of Slovenia
Location Maribor, Slovenia
Project Competition entry 2018
Building type Public
Area 54.000 m2
Vizualization Styria team
Media attention