Villa Rafut in the Lasciac garden
Pri posegih v prostor je ključnega pomena zgodovinski kontekst ter z njim prepoznane kvalitete in posebnosti naravno in kulturne dediščine. Park Rafut je imel nedvomno daljšo zgodovino kot je Laščakova vila. Prav tako sta ta prostor zaznamovali obe svetovni vojni. Rafut je imel pomembo geostrateško lego v Prvi svetovni vojni predvsem v času bombardiranja Gorice.
Investitor Mestna občina Nova Gorica, namerava območje Rafutskega parka vključno z Laščakovo vilo in pripadajočimi objekti obnoviti, ter ponovno oživiti. S predlagano idejno zasnovo prenove so povzete ugotovitve in podane rešitve, ki vključujejo prezentacijo historičnih artefaktov, prepoznane kvalitete prostora in usmeritve za razvoj.
Idejna zasnove predstavlja niz novih programov ki jih Mestna občina Nova Gorica lahko vključi v oživitev parka. Programi kot so lokalni turizem in prosti čas, arboretum, drevesnica, gostinstvo, diplomatsko-kongresni turizem, nastanitev, botanični vrt,… lahko realizira v obliki javno zasebnih partnerstev. Pri vseh načrtovanih posegih pa veljajo primarni principi oblikovanja ki ne predstavljajo negativnih vplivov na okolje, s čim bolj omejenimi posegi v teren in relief ter predvsem po principu trajnostne gradnje z uporabo lokalnih materialov in enostavnimi oblikami kasnejše odstranitve intervencijskih posegov.
Pri prostorskih intervencijah ki so paviljon ob Vili Rafut in Vili Palm predlagamo uporabo lokalnega lesa za konstrukcijo, predelanim bambusom iz lokalnega prostora ( sečnja po parcialni odstranitvi ) za senčila, fasade, ipd. Steklo, strešna opeka in kamen so uveljavljeni materiali ki zaznamujejo grajen prostor.
Obsežni investicijski vložki zahtevajo premišljeno dinamiko urejanja tako nujnih sanacijskih in rekonstrukcijskih ukrepov na stavbah Vile kot vzdrževanju in urejanje parka. Fazno izvajanje v zaključenih celotah ki omogočajo dolgoročni, sukcesivni razvoj in ohranitev spomenika mora biti premišljeno glede na naravne danosti, hierarhijo vrednotenja spomenika in učinkovita uporabnost.
Park in Vili sta medsebojno nerazdružljivi substanci njivo členjenje v podenote pa zgolj pogojno izvedljiva.V prvo fazo uvrščamo nujnost sanacije in rekonstrukcije Vile Laščak s pripadajočim Vstopnim objektom in gospodarskim objektom. K oživitvi zapuščene dediščine je neobhodno nujna rekonstrukcija parka ki zaokrožuje posest, konkretno vzhodni del parka Rafut.V drugi fazi se kažejo nujni ukrepi obnove zahodnega parka pod opuščeno Vilo Palm. Ne zgolj iz podatkov historiata, je zahodni del parka vsaj enakovreden vzhodnemu parku v diverziteti in starosti pa še bogatejši. Oba parka, ki prepletata zgodovino pozabljenih imen Slovenskega in Italijanskega rodu in sta si delila posest Rafut danes lahko delujeta povezano. Predlog reintepretirane Vile Palm je funkcionalna in vsebinska popestritev arboretuma, ki povzema prostorsko prezenco nekdanje Vile Palm. Genius loci.
Zaznavna analiza prikazuje sistem obstoječih vegetacijskih struktur, ki so vidne znotraj območja parka. Arboristična študijam bo zastavila kriterije na osnovi katerih se bodo določili ukrepi obnove in revitalizacije parka. Poleg stavb Vile in pripadajočih objektov je v okolju mnogo opuščenih grajenih struktur vrtne ureditve kot so robniki, mulde, podstavki za svetila, klopi in stopnice. Značajna posebnost parka poleg drevesnih eksot so nasadi bambusa. Nasadi bambusa bistveno ne posegajo izven izoblikovanega reliefa.
Znotraj parka je možno zaznati trase opuščenih sprehajalnih poti za katere predlagamo rekonstrukcijo in ponovno oživitev. Izjemna kvaliteta prostora je reliefna razgibanost in členjenost parka. Brežine v različnih orientacijah, razgibane terase in zavite poti prostor formirajo v kompleksno strukturo z mnogimi edinstvenimi mikro ambienti.
Posegi v zemeljski ustroj za potrebe prizidav in širitev prostorskih kapacitet, komunalne posodobitve in gradnje je na področju Rafutskega parka lahko povzroči neaktivne posledice zaradi izpostavljenosti erozijskega območja kot tudi zaradi zaščite drevesne podrasti. Posegi v zemlji in relief mora zato temeljit na ukrepih s čim manjšimi tveganji. Podzemni prizidave, komunalni razvodi skozi park, trasiranje novih poti lahko povzroči negativne posledice in prekomerne stroške.
DAVID MIŠIČ Mag.Arch.
SAŠO ŽOLEK mag.inž.arh.
GORAN PIRŠIĆ dipl.inž.arh. (UN)
DAVOR FISTRIČ dipl.inž.arh. (UN)
MIRAN KRIVEC univ.dipl.ing.kraj.arh.
TANJA GRMOVŠEK ISA univ. dipl. ing gozd. Certified Arborist: ML-0333A
Client Municipality Nova Gorica
Location Gorizia, Slovenia
Project Year 2019
Building type Public
Area 7600 m2
Project type Competition proposal
Media attention
Project index 2019