Research Centre of the Slovenian Academy of Sciences and Arts
Stavba ZRC SAZU je umeščena v rob. V rob hribovite krajine, rob naselja, v rob barja, rob njiv in rob gozda. Prvine krajine, ki definirajo prostor so vpete v ostrino robnih con topografskih in krajinskih značilnosti. Zemljišče za novo stavbo je vpeto v prostor med grajeno in zeleno strukturo, med urejena kmetijska zemljišča in gozd, med ravnino barja in hribi Krima. Prostor definirajo razmerja med odprtim in zaprtim, horizontalnim in pokončnim, poravnanim in členjenim. Zasnova arhitekture temelji na dinamiki odprtih in zaprtih površin, pokončne in vodoravne členitve, prosojnih in neprosojnih ravnin ki tvorijo ovoj ter se poigravajo z usmerjanjem pogledov v krajino.
Stičišče Barjanske ravnine in strmih pobočij Krima členijo krajino v oster reliefni prehod med Barjem in pokončnimi vršaci Krima, Travnika, Mokrce. Stavba ZRC SAZU je vpeta v vznožje Snežniškega hribovja pod Krimom in izteku Iške doline ter se naslanja na skrajni rob Ljubljanskega barja. Arhitektura stavbe sledi krajinskim prvinam, to je členitvi prostora z izrazito horizontalno kot vertikalno dominanto. Fasade stavbe so velika transparentna opna uokvirjena v čvrst paspartu, ki uokvirja stavbno maso. Fasadne površine členijo enovita transparentna polja in fasadna polnila, ki preko robov prehajajo v bočne fasadne ravnine ter tvorijo stavbne mase.
Stavba je namenjena znanstveno raziskovalni dejavnosti Raziskovalne enote Barje ZRC SAZU.
Konstrukcijska zasnova stavbe je enostavni montažni skelet na armirano betonskem podstavku ter lesenih konstrukcijskih elementov. Delež vgrajenega lesa in materialov lesnih tvorov presega polovico vseh vgrajenih materialov, skupaj z deležem vgrajenih materialov z okoljsko oznako tip I. in tip III. presega 60 %, kar stavbo skupaj z energetsko zasnovo uvršča na najvišjo raven vrednotenja stavb trajnostne gradnje.
Oblika stavbe v razmerju volumna in zunanjega ovoja zagotavlja najvišji možni energetski koncept glede na predpisano etažnost. Optimirana zasnova energetske oskrbe s toplotnimi črpalkami, zbiranjem padavinske vode, reguliranim prezračevanjem in aktivnim senčenjem zagotavlja visoke standarde energetskih in okolijskih ciljev. Za gradnjo so v večini uporabljeni materiali, ki se poleg lesa uvrščajo na seznam okoljsko certificiranih proizvodov. Stavba v vseh delovnih prostorih zagotavlja aktivno in pasivno senčen transparentni ovoj, ki omogoča naravno osvetlitev in naravno prezračevanje. Regulacija elektronskega odpiranje oken, zunanjih senčil, odvoda dima in toplote, prezračevanje in ogrevanje ter razsvetljava je centralizirano nadzorovana. Na fasadi se tako pojavijo elementi vertikalne členitve iz betonsko vlaknenih plošč Oko-Skin, v kombinaciji z veliki zasteklitvami, ki omogočajo panoramski razgled na krajino.
Del fasadnega ovoja je izdelan iz ilovnate glinene. Gradnja z butano ilovico je prezentirana v vernakularni obliki, s tradicionalnimi tehnologijami vgradnje in uporabe materiala, ki v zemeljski strukturi in reliefu večplastnostjo ponazarja geološko sestavo barja. V ovoju ilovnate fasadne stene so vstavljena gnezdišča za ptice. Gnezdilnice lokalnih barjanskih ptic prilagojenim vrsti postovk in pegaste sove. Gnezdilnice bodo hkrati omogočile spremljanje populacije ptic in raziskavo njihove ekologije.
Client Ministry of Education, Science and Sport
Location Ig, Slovenia
Project Year 2018
Building type Public
Area 2100 m2
Photographs Miran Kambič
Media attention
OUTSIDER 2018